Atrakcje w okolicy
Park Linowy w Kletnie
Park znajduje się w odległości 50m od nas. Trzy trasy o różnym stopniu trudności, położone są na różnych wysokościach i składają się z przeszkód typu kładki, mosty, liny U, zajazdy, TYROLKA, SKOK TARZANA i wiele innych.
Godziny otwarcia: w okresie letnim, 10.00 – 18.00, zimą park czynny jest dla osób dokonujących wcześniejszej rezerwacji. Każdy uczestnik zabawy ma zapewnione:
wypożyczenie profesjonalnego sprzętu alpinistycznego, szkolenie instruktażowe, przejście trasy szkoleniowej, opiekę instruktorów podczas przechodzenia przez trasy.
www.park/kletno.pl
Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalnia Uranu w Kletnie
Zielona dolina rzeki Kleśnicy wcale nie wygląda na miejsce działalności górniczej. Ziemia najwidoczniej szybko zabliźnia swoje rany skoro w 45 lat po zaprzestaniu tu intensywnego wydobycia, pod płaszczem przyrody trudno cokolwiek dostrzec. Tyko po marmurowych odkrywkach, opuszczonych ledwie parę lat temu, widoczne są, dziwne dla przybyszów, białe ślady na ziemi. Nawet wędrowcy, którzy uważnie rozglądają się po górach, nie domyślają się, że pobliskie wzniesienie może być podziurawione prawie 40 kilometrami sztolni, szybów i wyrobisk. 21 września 2002 r. oficjalnie otwarto w Kletnie podziemną trasę turystyczną w jednej ze sztolni pouranowych.
www.kletno.pl
Jaskinia Niedźwiedzia
Nazwę zawdzięcza niedźwiedziowi jaskiniowemu (ursus spalaeus), którego kości liczone w tysiącach zalegają w jej warstwach osadowych. Jaskinia odkryta została w 1966 roku podczas eksploatacji marmuru w zboczu góry o nazwie Stroma. Wieloletnie prace badawcze ujawniły, że jaskinia rozwija się na trzech poziomach o łącznej długości 2,7 km. Część z korytarzy wypełniona jest tzw. namuliskami, osadami z ogromną ilością kości zwierząt z okresu ostatniego zlodowacenia. Oprócz wymienionego już niedźwiedzia, znaleziono w nich szczątki jaskiniowego lwa, hieny, wilka i wielu innych zwierząt.
Trasa turystyczna przebiega środkowym piętrem jaskini. Specjalnie wybudowane chodniki oraz oświetlenie mają z jednej strony ułatwić zwiedzanie, a z drugiej ochronić piękno i niezwykłą wartość przyrodniczą tego miejsca. Spotkamy tu wspaniałe formy nacieków wapiennych. Podziemne korytarze powstawały przez miliony lat pod wpływem wody penetrującej marmurowe złoże. W przestrzeniach wysokich miejscami na kilkanaście metrów utworzyły się fantastyczne formy, w różnorodnych postaciach – stalaktyty zwieszające się z góry, stalagmity tworzące się od dołu, kaskady spływające ze ścian, draperie przypominające pofalowaną tkaninę i wiele innych. Niektóre z nich osiągają wielkość kilku metrów.
Preferowana wcześniejsza rezerwacja biletów tel. 748141250
www.jaskinianiedzwiedzia.pl
Wapiennik Łaskawy Kamień
Budowla zaprojektowana przez Karla Friedricha Schinkela pochodzi z początku XIX w. Zbudowana jest z surowego kamienia i cegły na planie na planie sześciokąta, zwężająca się ku górze, z wejściami u podstawy i wąskimi okienkami na dwóch przeciwległych ścianach. Zwieńczona tarasem niewielką rotundową nadbudówką z okienkami, nakrytą szerokim, ostrosłupowym daszkiem z zielonej blachy. Na szczyt prowadzą kręte schodki wewnątrz dawnego paleniska. Do wapiennika umiejętnie dobudowano dom mieszkalny z pracownią. Całość otoczono niewielkim parkiem z ogrodem japońskim, dzwonnicą i piramidą.
https://www.facebook.com/wapiennik.art